Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985’te her 2.500 çocuktan 1’ine konulurken bugün doğan her 54 çocuktan 1’i otizm tanısı aldığı tahmin ediliyor. Otizmli bireyler; sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada sorunlar ve bilişsel gelişimde gecikmeler yaşamaktadırlar.
Birleşmiş Milletler (BM) otizmli bireylerin yaşadıklarını ve bu artış hızını tüm ülkelerin gündemine taşımak için 2008 yılında 2 Nisan’ı Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan etti. Bu anlamlı gün nedeniyle her yıl dünyanın dört bir yanında otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile “Mavi Işık Yak” (Light It Up Blue) kampanyası düzenlenmekteydi. Bu yıl otizmli bireylerin farkındalıktan daha fazlasına ihtiyacı olduğu, fark etmenin yeterli olmadığı ve onları gerçek anlamda kabul etmemiz gerektiğini vurgulamak amacıyla “Kırmızı Işık Yak” (Light It Up Red) kampanyası düzenlenmiştir. Tüm dünyada büyük ilgi gören kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı öncülüğünde bu yıl ülkemizde de eşzamanlı olarak “Kırmızı Işık Yak” etkinlikleri düzenlenmiştir.
Bizler de Maya okulları olarak, etkinlikler kapsamında öğrencilerimizle izlenen videolar ile otizm hakkında bilgi edinmiş, maviye boyadıkları elleriyle otizmi anlayıp fark etmiş, rengârenk boyadıkları kalpleriyle farklılıklara dikkat çekmiş, sonrasında okul kıyafetlerine kırmızı kombinler ekleyerek otizmli bireyleri kabul etmeye hazır olduklarını vurgulamışlardır.

Bunlara da gözatın!

SATRANÇ TURNUVASI

23 Nisan Satranç turnuvası 3. ve 4. sınıf öğrencilerimiz tarafından...

MODERN PENTATLON

TÜRKİYE ŞAMPİYONUMUZ ZEYNEP İPEK PİŞKİN.....

“BİR YUDUM SU” KONULU RESİM YARIŞMASI

Türk-Amerikan Derneği tarafından organize edilen “Bir Yudum Su” konulu......

UZAY ÇÖPÜ ÇİZGİ RESİM SERGİSİ

Öğrencilerimizin sanata olan ilgisini güçlendirmek ve yaratıcılıklarını desteklemek adına......

GÖSTER ANLAT ETKİNLİĞİ

BİR DÜNYA ÇOCUK!...

WORLD HEALTH DAY

Dünya Sağlık Günü, her yıl 16 Nisan'da kutlanarak küresel sağlık...

DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Ana sınıfı ve 1.sınıf öğrencilerimiz Dünya Sağlık Günü'nü kutluyor…...

LÖSEV

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için…...

DİJİTAL HAYVANAT BAHÇESİ

2.sınıf öğrencilerimiz t- MAYA “Doğa” teması ve alt temamız “Toprak”...

ADADA İKİ TAYFA

Tiyatro çocuklarda olaylara farklı açılardan bakabilme becerisi kazandırır......