Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!

Mayamız

22 Yıldır Eğitime Çocuk Gözüyle Bakmayı Başardık…

Eğitime müfredat gözüyle bakmak en kolayıydı, sonuçta her şey belliydi ve sınırları kırmızı çizgilerle çizilmişti.

Eğitime eğitimci gözüyle bakmak da işimizi hayli kolaylaştırırdı. Tüm gün çocuklarla birlikteydik, biz kurallar koyardık, onlar uyardı.

Esasen eğitime veli gözüyle bakmak da çok zor olmayabilirdi. Bu durumda akademik başarısı yüksek çocuklar yetiştirmek tek işimiz olabilirdi.

Yirmi yılda bunların hiçbirini denemedik. Maya’da attığımız her adımda bizim baktığımız tek bir yer vardı. Çocukların gözleri… Onlar; bize ne yapmamız gerektiğini, kendileri söyledi.

Eğitime çocuk gözüyle bakmayı denedik, eğitime çocuk gözüyle bakmayı başardık.

Bu yüzden çocuklarımızın karşılaşacağı geleceğin çok çok farklı olacağını, buna hazırlanmak gerektiğini tekrar tekrar vurguluyoruz.

Bu yüzden eğitime, müfredata, okula, derse, oyuna, çocuğa çocuk gözüyle bakanlarla… Maya’dayız, ve Maya’lıyız

Maya Okulları Logosu

Maya Okulları logosu; kurumun misyon, vizyon, temel beceri ve değerlerini ön plana çıkaran bir tasarım anlayışı üzerinden geliştirilmiştir.

Amblem, çağdaş eğitim vizyonunun altını çizen iki simgenin sinerjisinden oluşmaktadır.

Çocuk figürü; gençliği ve dinamizmi temsil ederken, bir yandan da eğitimde hep daha iyiyi, daha yükseği hedefleme vizyonunu sembolize etmektedir.

M harfi ile oluşturulan tipografik form ise, kurumun isminden hareketle eğitimde kurumun yol göstericiliğini, rehberliğini ve liderliğini simgelemektedir.

Kırmızı renk ile canlılık ve dinamizmin yanı sıra; ataklık, azim ve kararlılık ifade edilmektedir.

Mor renk ise yaratıcılığın, hayal gücünün ve bilgeliğin rengi olarak çocuk figürü ile birlikte kullanılmıştır.

25 Ekim 2002

Maya Okulları Doğdu!

Maya Okulları, 27 Şubat 2002 tarihinde Balgat’ta Maya-Gen Eğitim Yayıncılık adı altında Ziya Selçuk, Prof. Dr. tarafından kuruldu. 25 Ekim 2002’de açılış töreni yapıldı.

2002-2003

Başlangıç

2002-2003 eğitim öğretim dönemine 137 öğrenci ile başladı.

2007

Oran Yerleşkesi

2007 yılında 352 öğrencisi ile Oran Yerleşkesine taşındı.

2014

İncek Yerleşkesi

2014 yılında ailemiz daha da büyüdü, farklı mimarisi ile öğrencilerin hatıralarında yer edinecek belki de ülkedeki tek okul olan İncek Yerleşkesi yapıldı.Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademesiyle 2014-2015 eğitim öğretim yılında İncek Yerleşkesinde yaşam başladı.

2015

Paydaş Okullar

Maya Okulları eğitim modelinden yararlanmak isteyen diğer illerdeki çocuklar için, ismimizi ve modelimizi, aynı yürek ve aynı dili konuştuğumuz eğitimcilerle paylaşma kararı aldık.

2018-2019

Anadolu Lisesi

2018-2019 yılında lise öğrencilerimiz; üniversite mimarisine yakın bir mimari ile yapılan yerleşkede kendileriyle ilgili daha büyük hayaller kurabilsinler ve daha büyük hedefler koyabilsinler diye; İncek’teki yeni yerleşkesinde eğitim öğretime devam ediyor.

Bugün...

Bugünümüz

2002’de eğitim-öğretime 137 öğrenci 15 öğretmenle başlayan Maya Okulları, bugün 22 yaşında…
5000’e yakın öğrencisi, 500’ü aşkın öğretmen ve çalışanıyla…

Maya Marşı