Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz

  15 Mart 2019

Kültür; insanoğlunun maddi ve manevi olarak ürettiği, yarattığı her şeydir: Gelenekleri, görenekleri, dili, dini, edebiyatı, giyimi, mimarisi, yemekleri… İşte tüm bu unsurlardır insanları bir arada tutan, bir yapan, ulusu oluşturan. Birliktelik içinde geçmişten geleceğe emanet mirastır kültür. Bizler de bu mirasın bir parçası olarak bilinçlenmeyi sağlamak, kültürel çeşitlilik karşısında hayran kalmak ve tüm bunları gelecek kuşaklara aktarabilmek adına 5. sınıflarımızla “Anadolu’da Kültürümüzü Tüketmeyelim”  teması kapsamında Gazi Üniversitesi bünyesinde kurulan “Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi” ne bir gezi düzenledik.
Öğrencilerimiz müzede kültürel mirasımızın aktarılmasında rol oynayan unsurları uzmanlar eşliğinde dinleyerek, yaşayarak şahit oldular. Gündelik yaşamın bir parçası olan bebek kırklama, sünnet töreni, asker uğurlama, çeyiz dizme, misafir ağırlamayı; tarımsal üretim araçlarını öğrenerek ekmeğin öyküsünü; ebru ve taş baskı sanatını; geleneksel Türk tiyatrosundan Karagöz ve meddahı; sözlü edebiyat ürünlerimizden masal ve destan ile deyimlerin hikayelerini dinlerken keyifli ve öğretici bir zaman geçirdiler. Gezimizin sonunda öğrencilerimiz kuşaktan kuşağa aktarılan bu mirasın, bir ulusu var eden ve devamlılığını sağlayan bir hazine olduğunun; tüketmek değil yaşatmak için uğraşılması gerektiğinin önemini kavradılar. Öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. 


Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesindeyiz