SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ

  28 Şubat 2020

Ankara Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, 2013 yılında Hamamönü bölgesinde kurulmuştur. Eski bir yerleşim olan bu yerin yapıları, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilip tarihi Ankara evleri ve konakları ortaya çıkmış ve turizm gelişme göstermiş. O konaklardan birinin kullanımı ile müze 2011’de çalışmalarına başlamıştır. 
Müze, Ankara’nın kültür turizmi potansiyelini hareketlendirmek, tarihî ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için alan çalışmaları yapmak ve bu çalışmalardan elde edilen verileri müzede uygulama modellerine dönüştürmek hedeflerini oluşturuyor. Meddahlık geleneği, ebru sanatı ve ıhlamur baskı yapımı, gölge ve kukla oyunları, masal anlatan masal ana, gelin odasında bebeğine ninni söyleyen gelin, muhabbet meclisinde hikâye anlatan hikayeci, mangala ve beş taş oynayan çocuklar, müzede tatbik edilen kültürel miras örnekleri arasında yer alıyor.
Bu bağlamda 4. Sınıflar Sosyal Bilgiler dersinde  “Ailesi ve çevresindeki millî kültürü yansıtan ögeleri araştırarak örnekler verir.” kazanımı kapsamında kültürel öğeleri yerinde görmek ve başka bir kaynak kişiden dinlemek üzere “Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesine” gezi düzenlenmiştir. Sonuçta öğrenciler orada masal anlatıcısından masal dinlemiş, meddah hakkında bilgi öğrenmiş, çeşitli deyimlerin öykülerini dinlemiş kültüre ait söylem ve davranışlar hakkında bilgi sahibi olmuş, Karagöz ve Hacivat oyununu izlemiş hatta aradan seçilen öğrenciye perde arkasında oynatma imkanı verilmiştir. 


SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLAR GEZİSİ