Konuşma ve Dil Terapisi Eğitimi

  16 Ekim 2019

Konuşma ve Dil Terapisti Sayın Mehbube Tuncer’in konuşma ve dil bozukluğuna ilişkin semineri, Maya Okulları Oran ve İncek yerleşkeleri okul öncesi, sınıf ve rehberlik birimi öğretmenlerinin katılımıyla 16 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilmiştir. 

Sayın Mehbube Tuncer,

 Çocuklarda sık ve nadir görülen konuşma bozukluklarını/problemlerini eğitimcilerin nasıl tespit edebileceklerini,

 Eğitimcilerin, erken müdahalede geç kalmamak için ‘Konuşma gecikmesi mi yoksa iletişim bozukluğu mu’ gibi tanılanması zor durumlarla ilgili ipuçlarından yola çıkarak aileleri nasıl bilgilendirmeli;

 Dil,  konuşma ve akıcılık bozukluklarında hangi durumlardan şüphelenmeli;

 Hangi dil ve konuşma bozukluklarında öğretmenler müdahale etmeli, hangi durumlarda uzman desteği alınmalı;

Dil ve konuşma desteği alan çocuklarda uzman ve okul öğretmeni arasında işbirliği nasıl sağlanmalı konularında derin bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşmıştır.

Okul öncesi ve ilk okul yıllarında alıcı ve ifade edici dilin sosyal ve bilişsel gelişim açısından önemi bilinmektedir. Konuşma ve dil bozukluğunun fark edilmesi, erken müdahale edilmesi ve müdahale sürecinde terapist ile öğretmenin işbirliği olması halinde bozukluğu ilişkin sağaltım açısından son derece önemlidir. 

Maya Okulları olarak bu bilişten hareketle çocuklarımızın sağlıklı gelişimlerini görmek, her çocuğumuzun gelişim süreçlerini kendi hızlarına göre yapılandırmak hedefimiz olmuştur. Bizleri bu hedefimiz için bilgilendiren Sayın Mehbube Tuncer’e, kıymetli emekleri için Maya Okulları öğretmenlerine şükranlarımızı sunuyoruz.


Konuşma ve Dil Terapisi Eğitimi Konuşma ve Dil Terapisi Eğitimi Konuşma ve Dil Terapisi Eğitimi