KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI!

  12 Kasım 2019

Keşf-i Alem orta okul grubu 1.tema çalışmaları kapsamında öğrencilerimizin günlük yaşamlarında sıkça tükettikleri süt ürünlerinin elde edilişinde gizli olan bilimsel içeriği öğrenmeleri ve ürünlerin elde edilişini deneyimlemeleri hedeflenmiştir. Dolayısıyla süreçteki gizil hedefimiz öğrencilere bilimsel içeriğin yanında yaşam becerisi de kazandırmaktır. 
Etkinlik yemekhane mutfağında ISS yetkilisi eşliğinde fen bilimleri öğretmeni rehberliğinde  yapılandırılmıştır. Süreçte öğrencilere öncelikle mayalanma olayı, mayalanmaya etki eden faktörler anlatılmış ve daha sonra öğrencilerimizle peynir, yoğurt ve kefirin mayalanması deneyimlenmiştir. Deneyimleme aşamasında steril çalışmanın üzerinde durulmuştur. Mayalanma yapıldıktan sonra öğrencilerimize bir sonraki hafta elde ettikleri ürünler ile ilgili çekecekleri reklam filmi için bir senaryo yazmaları istenmiştir. Ertesi gün öğle yemeğinin ardından öğrencilerimizle yemekhanede buluşulup kendi ürünlerinin son halini görmeleri ve tatmaları sağlanmıştır. 


KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI! KEŞF-İ ALEM ÇALIŞMALARI BAŞLADI!