İstiklâl İstikbalimdir

  12 Mart 2019

İstiklal Marşı, aziz milletimizin Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşadıklarını anlatmaktadır. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nda aziz Türk milletimize seslenerek bu vatanın emin ellerde olduğunu ifade etmektedir. Bayrağımıza seslenerek gururla dalgalanmasını istemekte, bağımsızlığın Türk milletimizin hakkı olduğunu anlatmaktadır. Bugün bize düşen bayrağımıza, milli marşımız olan İstiklal Marşımıza sahip çıkarak, onlara saygı duymak, şehitlerimizi hiçbir zaman unutmadan onları rahmet ve minnetle anmaktır. 
Kurtuluş Savaşı’nın amacını ve ruhunu, milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart günü her yıl tüm yurtta olduğu gibi okulumuzda da çeşitli etkinlikler ile kutlanmakta milletimizi milletin sesi olan İstiklal Marşı'na kavuşturan Mehmet Akif Ersoy bu etkinlikler çerçevesinde anılmaktadır. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında da okulumuzca “İstiklal İstikbalimdir!” adlı vatan sevgisi, bağımsızlık, zafer, özgürlük, kahramanlık, millet, bayrak, milli birlik ve beraberlik temalarını içeren bir dizi yarışma düzenledik. Yarışmanın katılımcıları kimlerdi? Elbette ki istiklalimizin şanlı bekçisi olan genç nesildi. Bu yarışmayı düzenlemekteki temel amacımız öğrencilerimizde İstiklal Marşı'mızın ne anlattığı konusunda bir hassasiyet temin etmek, İstiklal Marşı'mızda manasını bulan vatan mevhumu üzerinde düşünmeyi teşvik etmekti. Katılan her bir anlamlı eserle yarışmanın amacına ulaştığına gururla şahitlik ettik. Resim yarışmamıza ilkokul 2,3 ve 4. sınıf öğrencilerimiz, şiir yarışmamıza ortaokul 5. ve 6. Sınıf öğrencilerimiz, deneme yarışmamıza ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz katıldılar. Atatürk sevgisini, ebedi istiklal arzusunu yansıttıkları eserleri ile dereceye giren öğrencilerimiz düzenlenen törende ödülleri ile buluştu.  Dereceye giren eserlerin yine eser sahipleri tarafından öğrencilere sunumu, Mehmet Akif’i anlatan kısa film ve 5. sınıfların birlik ve beraberliği vurgulayan İstiklal Marşı sunumu izleyen öğretmen ve öğrencilerimize duygu dolu anlar yaşattı. 


İstiklâl İstikbalimdir İstiklâl İstikbalimdir İstiklâl İstikbalimdir İstiklâl İstikbalimdir İstiklâl İstikbalimdir İstiklâl İstikbalimdir